niedziela , 16 czerwiec 2024

Działka w ROD – alternatywą dla domu z ogródkiem

Społeczna izolacja, ograniczenia i zakazy wywołane obecną sytuacją na świecie, sprawiły, że posiadanie ogródka działkowego zyskało nowe znaczenie.  Własny mały warzywniak, trawnik i piaskownica dla dzieci dały poczucie wolności i swobody. Dla właścicieli mieszkań w bloku (nawet tych z balkonami) działki są zieloną przestrzenią, odskocznią po tygodniu pracy, a także bezpiecznym miejscem zabaw dla najmłodszych.

Spacerując po Rodzinnych Ogródkach Działkowych im Pilotów, spotykamy nastolatków wylegujących się na słońcu, działkowiczów podlewających ogródki i młodych rodziców bawiących się z dziećmi. Mijamy zadbane rabatki, wypielone klomby i niestety opuszczone, zachwaszczone nieużytki.

Większość działkowiczów to osoby starsze, które uprawiają warzywa i owoce na swój użytek. Maja tu działkę od lat, przyprowadzają dzieci i razem na niej pracują. Coraz więcej  jest tu młodych, najczęściej sadzą trawę, tuje i kwity. Przyjeżdżają na weekendy i robią grilla – dodaje Pani Ewa, działkowicza od przeszło dwudziestu lat.

Grilowanie nie jest zabronione na działce w ROD, ale jest jasno określone. Muszą być zachowane zasady bezpieczeństwa, a sprzęt używany do tego celu musi być mały, przenośny i niezwiązany z gruntem. Taki, który można szybko i łatwo przenieść w inne miejsce, by w razie niekorzystnego wiatru nie zadymiał działki sąsiada. Każdego działkowicza obowiązuje Regulamin Rodzinnego Ogrodu Działkowego. Dowiemy się z niego np. jakiej wysokości powinno być ogrodzenie naszej działki, jak wygląda plan zagospodarowania, a także jakich wymiarów może być altanka. Szczegółowe informacje są podane na stronie Polskiego Związku Działkowców w Okręgu Pomorskim w Gdańsku.

Pozwoliliśmy sobie na prześledzenie ogłoszeń sprzedaży działek w ROD na rynku Trójmiejskim. Jest ich wiele, w rożnych dzielnicach, z zabudową lub bez, zadbanych lub opuszczonych. Niestety nie natrafiliśmy na żadną, która byłaby położona na  Gdańskiej Zaspie. Ceny działeczek klasyfikują się miedzy 13-160 tysięcy złotych.

Jeśli nie stać nas na własny dom poza miastem, a marzymy o ogródku, własnym skrawku zieleni i miejscu na grilla, działka w ROD będzie idealnym rozwianiem.

About Zaspa24

Zobacz również

50-te Urodziny Zaspy

Zapraszamy wszystkich mieszkańców oraz gości na uroczyste obchody 50-lecia Zaspy, które odbędą się w dniach …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement