środa , 17 kwiecień 2024

Lubisz oregano, tymianek i inne zioła? Koniecznie zajrzyj do Plamy!

Pierwsze skrzynki i donice już ustawione. Kolejne pojawią się najpóźniej w czwartek, 20 maja. Tego dnia bowiem, na trawniku przed siedzibą Plamy ( oddział Gdańskiego Archipelagu Kultury), oficjalnie otwarty zostanie miejski zielnik. – Już dzisiaj zachęcamy mieszkańców do częstowania się ziołami! – zapraszają pracownicy Plamy i zachęcają także do skorzystania z Punktu Wymiany Roślin.

Będzie tymianek i oregano (świetne do dań drobiowych i z pomidorami). Zasadzona zostanie też lawenda (idealna do lemoniad w upalne dni). Nie zabraknie rozmarynu, pomidorków koktajlowych, szczypiorku i wielu innych. Z miejskiego zielnika będzie mógł uszczknąć każdy mieszkaniec Zaspy, ale też i innej gdańskiej dzielnicy, jeśli akurat będzie w okolicy. Co istotne, chętni mieszkańcy (w zależności od wolnego miejsca w skrzyniach) będą mogli również tam zasadzić zioła przyniesione przez siebie.

Skąd pomysł na powstanie zielnika w tej dzielnicy?

W ubiegłym roku wielokrotnie organizowaliśmy wakacyjne warsztaty roślinne. Za każdym razem cieszyły się bardzo dużą popularnością. Zawsze było więcej chętnych niż miejsc. Dlatego postanowiliśmy kontynuować je także w tym roku. W środę, 19 maja, odbędą się więc warsztaty roślinne (niestety, nie ma już wolnych miejsc – red.), ale nastawione właśnie na zioła – takie, które możemy też posadzić u siebie na balkonie czy parapecie. Przy okazji uczestnicy warsztatów pomogą nam rozbudować to, co już powstało na trawniku przed Plamą – zapowiada Agata Myga z Plamy GAK.

Na zielonym terenie przy ul. Pilotów 11 można zauważyć już dużą drewnianą donicę, w której zasadzona jest m.in. lawenda, tymianek, rozmaryn i pomidory. Wkrótce pojawią się tu kolejne rośliny.

O ziołowe skrzynie dbać będą przede wszystkim pracownicy Plamy.

Kiedy jednak będzie gotowy już cały zielnik, zachęcać będziemy wszystkich okolicznych mieszkańców Zaspy do tego, żeby też zadbali, wspólnie z nami, o tą przestrzeń – zachęca Agata Myga. – Mamy tutaj fajną zaspiańską społeczność. Liczymy na to, że nasz zielnik będzie atrakcyjną propozycją zwłaszcza dla rodziców z małymi dziećmi. Może niektórzy z nich zdecydują się zasadzić własne zioła, do których będą zaglądać i będą o nie dbać. Serdecznie zachęcamy do tego – dodaje.

Pierwsze zainteresowanie skrzynią z ziołami już jest. Mieszkańcy dopytują w Plamie „o co chodzi z tymi skrzyniami, co w nich rośnie, itp.”.

Dostaliśmy nawet kilka sadzonek od pań, które mieszkają w sąsiedztwie – zaznacza Agata Myga.

W siedzibie Plamy, w godz. 9 -17, działa też od tygodnia Punkt Wymiany Roślin – typowych domowych, doniczkowych. Zasada jest taka, że można przynieść swoją roślinę bądź sadzonkę, i wymienić na inną. Ale w ostatnich dniach zdarzyły się też przypadki, że mieszkańcy przynieśli swoje zielone hodowle i nie chcieli nic w zamian. Przynieść można np. roślinę, która już się znudziła, albo na którą nie ma miejsca w mieszkaniu. Ważne jest, by były one zdrowe.

Dlaczego instytucja kultury postanowiła zająć się projektem ekologicznym?

Działania ekologiczne są bardzo ważne, chyba wszyscy zgadzamy się co do tego. Niekoniecznie jest jednak przestrzeń do ich realizacji. Jest, oczywiście, edukacja w szkole, ale nie wszyscy mieli zajęcia związane z ekologią. Stwierdziliśmy, że instytucja kultury powinna przekazywać dobre wzorce, dawać dobry przykład, i w swoje działania wprowadzić właśnie ekologiczne rozwiązania – tłumaczy Agata Myga. – Gdański Archipelag Kultury dołączył do akcji „Kultura dla klimatu” i „Gdańsk bez plastiku”, więc to się wszystko ze sobą dobrze łączy.

Projekt ma też na celu promocję idei ogrodnictwa miejskiego.

Pragniemy zachęcić mieszkańców Zaspy do zaangażowania się w tworzenie tego miejsca, każdy może przyjść i współtworzyć tę przestrzeń razem z nami – podkreślają pracownicy Plamy GAK.

Źródło: Gdańsk.pl

About Zaspa24

Zobacz również

Gdzie zrobić wesele w Gdańsku?

Dzień ślubu oraz wiążącego się z nim wesela to chwila, którą każdy chciałby zachować w …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement