środa , 22 wrzesień 2021
previous arrow
next arrow
Slider
Fot. Mercedes-Benz

Mercedes-Benz: kody QR pomogą uratować życie

Gdy dojdzie do wypadku i poważnego uszkodzenia samochodu, przybyłe na miejsce służby muszą w pierwszej kolejności uwolnić podróżujących. Niebezpieczeństwo rośnie, jeśli ratownicy nie mają dostępu do odpowiednich informacji na temat pojazdu – tzw. karty ratowniczej. Błyskawiczny dostęp do karty, zawierającej m.in. dane o lokalizacji poduszek powietrznych, akumulatora czy zbiornika paliwa, pozwala szybciej i sprawniej przeprowadzić akcję ratowniczą, a w praktyce może nawet zadecydować o życiu rannych.

Dzięki informacjom z karty ratowniczej służby wiedzą na przykład, czy mogą bez obaw użyć nożyc hydraulicznych. Dzisiaj karty takie udostępniają dla swoich modeli wszyscy producenci samochodów. Daimler – jako pierwszy na świecie koncern motoryzacyjny – zapewnia bezpośredni dostęp do karty ratunkowej konkretnego modelu za pośrednictwem kodu QR.

Kody QR są standardowo umieszczane we wszystkich nowych modelach Mercedes-Benz od końca 2013 roku, a od stycznia br. – również w smartach. Od ręki mogą być także przyklejone we wszystkich używanych modelach Mercedes-Benz i smart wyprodukowanych od roku 1990. Usługa musi zostać wykonana w autoryzowanym serwisie. W Gdańsku Oliwie serwis Mercedes-Benz Witman już dysponuje odpowiednimi naklejkami.

– Poprzez umożliwienie elektronicznego dostępu do karty ratowniczej za pomocą kodu QR Mercedes-Benz wspiera ratowanie ofiar wypadków. Etykietę z kodem QR można bez trudu przykleić również w autach używanych, więc korzyści w zakresie bezpieczeństwa nie są zarezerwowane jedynie dla nabywców nowych Mercedesów – mówi Christian Treiber, dyrektor Mercedes-Benz Global Service & Parts ds. serwisu i części do aut osobowych.

Damit der QR-Code leicht auffindbar ist, bringt ihn Mercedes-Benz als Aufkleber in der Tankklappe an. //  For ease of access, the QR code stickers are attached to the fuel filler flap.
Fot. Mercedes-Benz

W celu błyskawicznej identyfikacji kody QR przyklejane są na wewnętrznej stronie klapki wlewu paliwa oraz na słupku B po przeciwnej stronie nadwozia. Biegli z zakresu wypadków drogowych ustalili, że właśnie te dwa miejsca są najłatwiej dostępne z zewnątrz, a do ich uszkodzeń dochodzi jedynie w rzadkich przypadkach.

Biało-czarny symbol można dziś spotkać praktycznie wszędzie: w reklamach, na opakowaniach, a nawet na wizytówkach. Zawiera on ciąg znaków, które umożliwiają natychmiastową reakcję (stąd skrót „QR” – od słów „quick response”, czyli „szybka odpowiedź”) i przenoszą użytkownika do określonej strony internetowej. Aby uzyskać dostęp do karty ratowniczej, wystarczy zeskanować kod za pomocą smartfona lub tabletu podłączonego do sieci. Karty są obecnie dostępne w 23 językach; na ekranie prezentowane są w języku, w jakim działa interfejs urządzenia (lub w angielskim, jeśli brakuje karty w danym języku). Mercedes-Benz pracuje nad specjalną aplikację dla służb ratowniczych, dzięki której karty będą wyświetlały się na ekranie smartfona lub tabletu nawet bez połączenia z internetem.

Mercedes-Benz zrzekł się praw do uzyskania patentu, aby inni producenci również mogli skorzystać z nowej technologii.

Więcej informacji o kartach ratowniczych w postaci kodów QR znajduje się na stronach Mercedes-Benz w zakładce serwis/przegląd oraz w serwisie Mercedes-Benz Witman, pod nr tel. (58) 552 14 41.

Źródło: Mercedes-Benz / Witman

Salon Mercedes-Benz Witman w Gdańsku Oliwie

Zobacz również

Rozprawiamy się z wrakami

Porzucone i nieużywane samochody, o których właściciele nie chcą pamiętać… Szpecą okolicę, drażnią przechodniów i …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *