wtorek , 15 październik 2024

Styczeń w GAK Plama

Gdański Archipelag Kultury Plama przedstawia wydarzenia ONLINE:

-> 21.01 (czwartek), godz. 19:00 Kasia Chmielewska / Radek Duda „Napięcie” – akcja performatywna
https://fb.me/e/1s0dWMWbq

Plama GAK zaprasza na premierę akcji performatywnej przygotowanej przez dwoje artystów: tancerkę i choreografkę Katarzynę Chmielewską oraz muzyka i kompozytora Radosława Dudę.

Ich współpraca zaczęła się podczas pracy nad spektaklami w teatrach dramatycznych, gdzie wchodzili w skład zespołów realizatorów, co zaowocowało w końcu stworzeniem własnego, wspólnego spektaklu „Why don’t you like sadness?”. Został on zaprezentowany m.in.: w Teatrze Wybrzeże, TR Warszawa oraz na wielu festiwalach, w tym w Indiach i Gruzji. Został także wybrany jako jeden z dziesięciu spektakli do Polskiej Platformy Tańca (2017).

Artyści postanowili ponownie się spotkać – w trakcie performance’u „Napięcie”, który będzie dla nich improwizowanym szkicem – początkiem pracy nad pełnowymiarowym spektaklem. Podczas działania poddadzą się eksperymentowi, w którym połączeni będą ze sobą liną, tak by móc oddziaływać na siebie w sposób konkretny i bezpośredni. Wyzwoli to szereg zależności, interwencji i napięć wpływających na działania obojga twórców, na ich decyzje odnośnie tworzenia muzyki i choreografii w trakcie trwania akcji.

Zadanie to przyczyni się do odnalezienia nowego obszaru spotkania oraz do stworzenia ciekawej propozycji scenicznej opartej o wzajemne zależności.

W ten prosty sposób artyści odniosą się również do obecnej rzeczywistości pandemicznej, w której zależności międzyludzkie stają się ogromnie znaczące i często trudne. A to powoduje częste oscylowanie wokół konfliktu.

Po premierze performance’u zapraszamy na krótką rozmowę z artystami, którzy opowiedzą o swojej współpracy.

Katarzyna Chmielewska – założycielka i dyrektor artystyczna Teatru Dada, choreografka, tancerka, nauczycielka tańca; laureatka nagród Prezydenta Miasta Gdańska i Marszałka Województwa Pomorskiego za całokształt dorobku i wybitne osiągnięcia artystyczne. Absolwentka Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej w Gdańsku (1993); studiowała taniec współczesny w P.A.R.T.S. w Brukseli (1997-98). Od 1993 współtworzy wraz z Leszkiem Bzdylem Teatr Dada von Bzdülöw; związany z Teatrem Wybrzeże w Gdańsku, gdzie regularnie tworzy i prezentuje swoje spektakle. Działając od początku jako kolektyw twórczy stworzyli dotąd blisko 50 przedstawień, współpracując na stałe z kilkunastoma artystami z Polski, Europy i ze świata. W Teatrze Dada w ramach swej pracy artystycznej prowadzi lekcje z techniki tańca współczesnego i improwizacji, realizuje autorskie choreografie. Regularnie współpracuje też jako choreograf z innymi reżyserami w Polsce przy realizacji licznych spektakli w teatrach dramatycznych. Uczestniczy również w międzynarodowych projektach i warsztatach. Współpracuje z kolektywem artystycznym „Shifts Art in Movement” z Berlina, założonym przez Malgven Gerbes i Davida Brandstätter, w latach 2014-16 występując w spektaklach Festina Lente oraz Air. Z Teatrem Dada występowała dotychczas w wielu krajach na całym świecie, m.in. Festival d’Avignon (Avignon, Francja), La MaMa Theatre i Danspace (Nowy Jork, USA), Live Arts Festival (Filadelfia, USA), Sammukh NSD (Nowe Delhi, Indie), Sishir Mancha NSD (Kalkuta, Indie), The Rang Rajasthan Festival (Jaipur, Indie), Beijing Fringe Festival (Pekin, Chiny), SIDance Seoul International Dance Festival (Seul i Busan, Korea Płd.).

Radosław Duda – kompozytor, producent i multiinstrumentalista wywodzący się z warszawskiej sceny niezależnej. Twórca muzyki do wielu spektakli teatralnych. Komponował do przedstawień Marcina Wierzchowskiego, Juli Holewińskiej, Atsushiego Takenouchi, Agaty Biziuk, Katarzyny Chmielewskiej, Kuby Kowalskiego, Michała Sieczkowskiego, Renaty Piotrowskiej-Auffret, Bartosza Frąckowiaka. Autor oprawy dźwiękowej do pracy Mikołaja Długosza prezentowanej w ramach wystawy Betonowe dziedzictwo. Od Le Corbusiera do blokersów (CSW w Warszawie, 2007). Otrzymał nagrodę za muzykę do spektaklu „Good Night Cowboy” na XV Festiwalu Dramaturgii Współczesnej „Rzeczywistość przedstawiona” w Zabrzu (2015). Występował na wielu polskich i zagranicznych festiwalach, m.in.: w Indiach, Japonii, Gruzji, Ukrainie, Niemczech i Belgii oraz na Unsound Festival, Open’er Festival, OFF Festival, Audioriver.

-> 24.01 (niedziela), godz. 17.00 Teatr pod Orzełkiem „”3x Księżniczka, 3x Smok” – spektakl dla dzieci
https://fb.me/e/1Xad6HjuD
Teatr w Blokowisku wGAK Plama zaprasza dzieci na spektakl Teatru pod Orzełkiem pt. „3xKsiężniczka, 3xSmok”. Zapraszamy do oglądania na kanałach GAK Plama: Facebook oraz YouTube.Aktorzy opowiadają trzy historie o królewnach. Choć wszystkie zaczynają się tak samo, w zależności od charakteru królewny: złośnicy, beksy lub roztropnej dalszy ciąg jest zupełnie inny. Dzieci utożsamiając się z bohaterkami bajki uczą się, że w różnych sytuacjach życia mogą zachować się dobrze lub źle, a najlepszym orężem w walce z bajkowym Smokiem, jak i codziennymi strachami jest uśmiech i rozwaga, a nie płacz i złość.W spektaklu użyte zostaną różnorodne formy lalek: kukły, maski, lalka trikowa.Czas trwania 40 min.Teatr pod Orzełkiem to zespół profesjonalnych aktorów lalkarzy – absolwentów Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku Akademii Teatralnej w Warszawie.

-> 25.01 (poniedziałek), godz. 19.00Mateusz Dąbrowski „Muzyka w kontraście do obrazu” – wykład

https://fb.me/e/17k8xjCN9

Gdański Archipelag Kultury Plama zaprasza na wykład online „Muzyka w kontraście do obrazu”. Czemu może służyć kontrast? Co można osiągnąć poprzez zastosowanie tego zabiegu w kinie, a dokładniej mówiąc – muzyki w kontraście do obrazu? Zapraszamy na muzyczną odyseję od Kubricka, przez Tarantino po współczesne seriale (takie jak Euforia czy Dark). Wykład poprowadzi Mateusz Dąbrowski – autor strony Odyseja symfoniczna, na której pisze o muzyce, którą można usłyszeć w filmach, serialach i nie tylko.

-> 28.01 (czwartek), godz. 18.00 – Katarzyna Drelczuk „Indie – kraj skrajności” – spotkanie z podróżniczką
https://fb.me/e/26y5r80kg

Zapraszamy do sieci na cykl spotkań z podróżnikami „Na krańcach świata”, powspominajmy, ale też przygotujmy się na czasy, kiedy znowu będzie można podróżować! 28 stycznia o 18.00 zapraszamy na spotkanie z Katarzyną Drelczuk – podróżniczką, autorką vloga podróżniczego: Wałkowanie Świata, która zabierze nas w podróż po Indiach.

Spotkanie będzie do obejrzenia na fanpage’u GAK Plama na portalu facebook oraz na kanale YouTube: plamaGAK.

Indie od stuleci rozpalają wyobraźnię podróżników. Jawią się jako miejsce pełne barw, zapachów i egzotycznych smaków. Od czasu jednak gdy podróżowanie stało się na wyciągnięcie ręki pojawiło się wiele mitów dotyczących tego kraju. W zależności od tego kogo zapytamy, usłyszymy, że Indie to kraj brudu, kurzu i biedy lub kolorowych sari, orientalnej kuchni i przyjaznych ludzi. Kiedy jechałam tam pierwszy raz byłam gotowa na kulturowy szok, ale mimo tego, że wracałam do tego kraju kilkukrotnie, wciąż budzi on we mnie skrajne emocje.

To egzotyczny tygiel, w którym znajdziemy wszystko, nawet to, czego się nie spodziewamy i o tym właśnie będę Wam chciała opowiedzieć podczas tej prelekcji. W moich rozważaniach zabiorę Was do północnej Agry, przespacerujemy się po Bengaluru, indyjskiej „dolinie krzemowej”, by na koniec ruszyć do utopijnego miasta Auroville, które jest największą perełką jaką do tej pory odkryłam w Indiach.

Katarzyna Drelczuk – jest autorką vloga podróżniczego Wałkowanie Świata, na którym dzieli się swoimi filmowymi relacjami z podróży. W swoich mini reportażach nie boi się poruszać kontrowersyjnych tematów dotykających problemów migracji czy religii.

Swoją przygodę z odkrywaniem świata rozpoczęła 15 lat temu wyjazdem do Skandynawii z plecakiem i namiotem. Od tego czasu zwiedziła blisko 50 krajów Azji, Afryki i Europy. Przemierzała dżunglę na pograniczu Rwany Ugandy i Konga w poszukiwaniu goryli, wspięła się na nepalski 6 tysięcznik, zrywała herbatę na malezyjskich wzgórzach, pięciokrotnie odwiedziła półwysep indyjski. Od 5 lat mieszka poza granicami Polski, obecnie na Wyspach Kanaryjskich, gdzie kończy właśnie we współautorstwie z mężem, pisanie swojej pierwszej książki opiewającą cykl reportaży ze świata. Ultramaratonka, taterniczka, żeglarka, pasjonatka kawy.

About Zaspa24

Zobacz również

Zagraj i uzupełnij wyprawkę szkolną w Galerii Zaspa!

Już 7 września w gdańskiej Galerii Zaspa odbędzie się wyjątkowa akcja, podczas której uczniowie będą mieli szansę …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement