KINO W BLOKOWISKU plenerowe pokazy filmowe

Każdy wtorek września, godz. 19.30
Trawnik przed „Plamą” GAK

Wstęp wolny

Jak co roku we wrześniu, zapraszamy na seanse filmowe na trawniku przed Plamą GAK, na gdańskiej Zaspie. Będzie to już jedenasta edycja naszych seansów pod chmurką!

Wzorem lat ubiegłych będą na Was czekały koksowniki na wypadek chłodniejszych wieczorów (w razie niesprzyjających warunków atmosferycznych projekcja zostanie przeniesiona do sali widowiskowej). Przygotujemy też miejsca siedzące, ale z pewnością warto zaopatrzyć się we własny koc i termos z herbatą.

Tradycyjnie zaprezentujemy wybór kina autorskiego z całego świata. Mamy nadzieję, że poddacie się ich niecodziennej atmosferze.

Na wszystkie seanse wstęp jest bezpłatny.

PROGRAM:

05.09 g. 19:30 „Na rauszu”, reż. Thomas Vinterberg / Dania, Szwecja, Holandia / 2021

Opis: Thomas Vinterberg nazywa swój najnowszy film – przebój festiwali w Cannes, Toronto i San Sebastián – pochwałą życia, a nie picia. Tylko czy umiemy jeszcze przeżywać stany upojenia bez procentów? W postać głównego bohatera, Martina, wcielił się z godną podziwu wrażliwością, charyzmą i empatią Mads Mikkelsen – i jest to bez wątpienia jeden z najlepszych występów w jego karierze. Martin to nauczyciel historii, mąż i ojciec dwojga dzieci, a przede wszystkim mężczyzna na skraju załamania nerwowego. Jedynym lekarstwem na kryzys wieku średniego, wypalenie zawodowe i problemy w związku staje się dla niego alkohol. Bierze bowiem udział w kumpelskim eksperymencie – czterej nauczyciele sprawdzają na sobie teorię, że człowiek jakoby urodził się z niedostatkiem alkoholu w organizmie, który stale trzeba uzupełniać. I tym sposobem klasyczny psychologiczny dramat płynnie przechodzi w komedię, która zatacza się nieuchronnie w stronę tragicznego kaca. W tym koktajlu smutku, śmiechu i nostalgii za utraconą joie de vivre najmniej chodzi jednak o pijaństwo, a najbardziej o bliskość, której mężczyźni nie umieją wziąć ani dać, więc jej unikają – jakby była bezalkoholowym Kamikadze.
https://tiny.pl/cwd2l

12.09 g. 19:30 „Tylko kochankowie przeżyją”, reż. Jim Jarmush / USA, Wielka Brytania, Niemcy, Francja, Cypr, Grecja / 2013

Tilda Swinton, Tom Hiddleston i Mia Wasikowska w klimatycznej love-story outsidera światowego kina Jima Jarmuscha, twórcy „Broken Flowers”, „Truposza” i „Ghost Doga”, który tym razem zdaje się mówić, że tylko ci, którzy potrafią kochać, przetrwają. Bohaterowie „Tylko kochankowie przeżyją” to wampiry zmęczone setkami lat życia i zdegustowane tym, jak rozwinął się świat. Nie są jednak typowymi przedstawicielami swojego wymierającego gatunku: wprawdzie żywią się krwią i preferują mrok nocy, ale najważniejsza jest dla nich sztuka, literatura, muzyka – i trwająca od wieków miłość. To wyrafinowani smakosze życia, wytworni dandysi zatopieni w XXI wieku, wciąż pamiętający jednak intensywność romantyzmu.
https://tiny.pl/cwd2n

19.09 g. 19:30 „Szczęśliwy Lazzaro”, reż. Alice Rohrwacher / Włochy, Szwajcaria, Francja, Niemcy / 2018

Oniryczna opowieść na styku włoskiego neorealizmu i realizmu magicznego. Koncentruje się wokół spotkania Lazzaro, chłopaka tak poczciwego, że często brany jest za pomyleńca, z pięknoduchem Tancredim, młodym szlachcicem o nad wyraz wybujałej wyobraźni. Życie ich obu w odizolowanej wiosce pasterskiej Inviolata toczy się pod dyktando okropnej markizy Alfonsiny de Luny, królowej imperium tytoniowego i zarazem matki Tancrediego. Lojalna więź między młodymi mężczyznami zostaje przypieczętowana, kiedy Tancredi prosi Lazzaro, aby ten pomógł mu zorganizować własne porwanie. Ten dziwny i nieprawdopodobny sojusz jest objawieniem dla Lazzaro i owocuje przyjaźnią tak cenną, że bohater będzie nawet podróżować w czasie i przestrzeni w poszukiwaniu Tancrediego. Pierwszy raz w życiu Lazzaro trafi także do wielkiego miasta…
https://tiny.pl/cwd2k

26.09 g. 19:30 „Silent Twins”, reż. Agnieszka Smoczyńska / Polska, Wielka Brytania, USA / 2022

Pierwszy anglojęzyczny film Agnieszki Smoczyńskiej opowiada, na podstawie książki Marjorie Wallace, autentyczną historię June i Jennifer Gibbons – czarnoskórych bliźniaczek, urodzonych w 1963 roku w Walii, w rodzinie karaibskich imigrantów z wyspy Barbados. Uzdolnione literacko i obdarzone artystyczną wyobraźnią siostry, kiedy tylko są same, rozmawiają z sobą bez przeszkód. Przy osobach trzecich, nawet w gronie najbliższych, nie mówią ani słowa. Tajemnicza zmowa milczenia to nie jedyny element osobliwego sprzysiężenia sióstr, które z czasem nabiera toksycznego charakteru i staje się niebezpieczne zarówno dla nich samych, jak i – skądinąd po części ksenofobicznego – otoczenia. Niezwykła wrażliwość bohaterek zderzy się z bezdusznością tych, którzy zadecydują o ich losach. Film łączy w sobie realistyczne sekwencje aktorskie z animacją lalkową, zaś powagę dramatu – z oniryczną baśniowością, a nawet z lekkością musicalu. Stąd duża rola przypada tu oprawie muzycznej.
https://tiny.pl/cwd22

Jak dojechać do Plamy?
Plama mieści się na osiedlu Zaspa Młyniec.
Najbliższe przystanki komunikacji miejskiej:
– SKM (6 min pieszo od Plamy): Gdańsk Zaspa
– autobus (5 min pieszo od Plamy):
Zaspa SKM 01: 127, 158, 227, 258
Zaspa SKM 02: 127, 158, 227, 258
– tramwaj (11 min pieszo od Plamy):
Startowa 01: 2, 4, 8
Startowa 02: 2, 4, 8, 12

„Plama” Gdański Archipelag Kultury

  1. Pilotów 11, 80-460 Gdańsk

tel. 58 557 42 47

www.gak.gda.pl

https://www.facebook.com/PlamaGAK

 

About Zaspa24

Zobacz również

50-te Urodziny Zaspy

Zapraszamy wszystkich mieszkańców oraz gości na uroczyste obchody 50-lecia Zaspy, które odbędą się w dniach …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Advertisement